Koltuğa kola döküldü ne yapmam gerekir?

Koltuğa dökülen kola lekesi nasıl çıkar

Koltuktan kola lekesi nasıl çıkar aramalarınızda karşınıza birçok değişik seçenekler çıkmaktadır.

Koltuğa dökülen kola lekesi nasıl gider, yani temizlenmesi çok kolay bir işlem olmayıp, profesyonelce yapılması gerekmektedir. Buradaki açıklamalarımızda evde kendi yöntemleriniz ile ilk yapmanız gereken koltuğa dökülen kola lekesini ne şekilde çıkarabileceğinizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Kola dökülmesi, Koltukların döşemelerine çok hızlı bir şekilde nüfuz eder ve kumaş yapısında sertleşmelere neden olup çözünmeyen lekelere maruz kalınabilir. Tüm içecekler gibi kolada bulunan şeker döşemeye geçince yapışkan olduğundan bir an önce koltuk kumaşından çıkarılması gerekir. Bu nedenlerden dolayı koltuğa kola dökülmesini etkili bir biçimde temizlemek için çeşitli çözümler vardır.

Kola lekesini koltuktan nasıl çıkarabilirim?

  • Bu gibi durumlarda en önemli unsur hızlı hareket etmek gerekir. Beyaz kağıt havlu veya beyaz temiz bir bez ile koltuğa dökülen kola hemen emdirilmelidir. Bu işlem birkaç kez ile tekrarlanabilir.
  • Bu aşamada ise dökülmüş olan kolanın tamamen koltuktan arındırılmış olması gerekir. Diğer bir yandan kesinlikle ilk etapta ağartıcı içeren deterjanlar veya kimyasal faktörler kullanmayınız. Kullanılması durumunda kola lekesi çıkmayacaktır.
  • Bir sprey şişesine veya bir kabı soğuk suyla doldurun. Kola lekesine püskürtün, döşemelik kumaşı nemlendirin. Suyun bir dakika lekeli bölgeye nüfuz etmesine izin verin. Diğer bir yandan temiz bir bezi yine soğuk su ile buluşturup lekeli bölgeyi silebiliriz. Bunun aslında sebebi lekeden çok kolanın içerisinde bulunan şekerin koltuğa yapışmadan giderilmesidir. Bol su ile daha sonra durulama işlemi yapılmalıdır. Evinizde koltuk yıkama makinanız var ise duru su ile ıslatıp vakumlayarak lekeden kurtulmanız daha çabuk olacaktır.
  • Durulama aşamasından sonra kola açısında inceleme yapın. Eğer ki kolanın koyu rengi hala var ise bir tas veya kabın içerisine iki bardak soğuk su ve bir yemek kaşığı içerisinde ağartıcı özelliği olmayan bulaşık deterjanı ekleyin. Su ile birlikte deterjanı tamamen karıştırın. Yine temiz beyaz renk vermeyen bir bezi karıştırdığınız suyla nemlendirin.
  • Koltuk üzerinde kalan kolalı bölgeyi leke çözülene kadar nemli bez ile silin. Bezi arada bir yönünü katlayarak temiz kısmınla bu işlemi yapın. Daha sonra temiz bir bez yardımı ile sadece su ile durulayarak deterjan kalıntılarını temizlemiş olursunuz.
  • En son olarak beyaz kağıt havlu ile koltuk döşemesindeki nemi alarak kurumaya bırakın.

Koltuğa Dökülen Kola lekesinin Profesyonel Anlamda Çıkarılması

Koltuğuma kola döküldü nasıl çıkar sorusuna yukarıda belirttiğimiz aşamalardan sonuç alamadıysanız firmamızdan destek alabilirsiniz. Bu tür işlemler için koltuk yıkama, koltukta oluşan lekelerin giderilmesi için profesyonel yıkama makinası ve özel üretilmiş leke çıkarıcılar kullanmaktayız.

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar?