Kola Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar - Berrak Halı Yıkama

Halıya Dökülen Kola lekesini çıkarmak için yapılması gereken uygulamalar

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar - Berrak Halı Yıkama

Bulaşık deterjanı ve sirke ile yapılan uygulama

Bu uygulama için temiz havlu, bulaşık sıvı deterjanı, sünger, geniş bir küçük kova, ılıtılmış su, kağıt havlu ve boş sprey sişesi gerekmektedir.

Kola günlük yaşantımızda sık aralıklarla tüketmiş olduğumuz bir içecektir. İçerisinde bol miktarda şeker bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı halıdan çıkarılması biraz güçtür.

Kola lekesini çıkarmak için ilk ve en önemlisi dökülen yerden fazlalığının alınmasıdır. Bunu gerçekleştirdikten sonra yapılacak işlem daha kolay olacaktır.

halıdaki-kola-lekesi-nasıl-çıkar-376x211Halıya dökülen kola lekesini temizlememiz için vakit kaybetmeden kağıt havlu ile fazla sıvıyı hemen emdirerek almamız gerekir. Bu işlemi belki birkaç kez tekrar etmemiz gerekebilir. Daha sonra ise kovanın içerisine bir yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı eklenir. Üzerine bir çay bardağı kadar ılık su ve bir yemek kaşığı sirke eklenerek karıştırılır. Bu elde edilen karışımı boş bir sprey şişesine boşaltılır. Bu elde ettiğimiz karışımı halıya doğru püskürterek üç beş dakika bekletmeliyiz.

Arkasından ıslatılmış olan sünger yardımı ile halıdan kola lekesini çıkartmak için silme işlevine geçilir. Leke durumuna göre elde ettiğimiz sprey şişeden tekrar yararlanırız. Bu işlemede birkaç kez yapılabiliriz. Lekeli bölgenin tamamen silinmesinin ardından yapmış olduğumuz deterjan karışımının da çıkarmak gerekir. Bunu da temiz bir havlu veya sünger yardımıyla silmemiz gerekmektedir. Temizlene halı doğal yollarla kurumaya bırakılır. Bazı halılardan bu uygulama ile kola lekeleri çıkmayabilmektedir. Konu ile ilgili lekeler hakkında firmamız çözüm ortağınızdır.

Hidrojen Peroksit ile leke çalışması

Hidrojen peroksit bildiğiniz üzere diğer bir ismi de oksijenli sudur. Bu ürünü eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Oranı ise %3 dür. Gelelim yapacağımız karışıma. Önce üç kaşık ılık su ve bir kaşık hidrojen peroksidi karıştırıyoruz. Halıya dökülen kısma dökülerek yedirilir. Birkaç dakika bekletildikten sonra temiz bir bez yardımı ile silinir. Lekeyi çıkardıktan sonra o bölge temiz bir havlu yardımı ile durulama işlemi yapılır. Aynı zamanda peroksit bir ağartıcı görevi de görmektedir. Bu sebepten bu ürünü kullanırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanım oranından fazla kullanım durumunda özellikle renkli halılarda ağarma işlemi yaşayabilirsiniz.

Koltuktan kola lekesi nasıl çıkar?