Evde halı nasıl silinir?

Halı silme - Halı Silme Yöntemleri

Halı silme - Halı Silme Yöntemleri

Halı silerken ne kullanılmalı? Evde halı yıkama teknikleri

Evde-halı-silme - Berrak-halı-yıkama-Antalya

Evlerimizde ayda birde olsa ev hanımı veya temizlikçi yardımıyla evin içi komple temizlenmektedir. Bu temizlik sırasında halılarda silinmektedir.

Halı silme aşamaları nelerdir?

Üzerinden uzun zaman geçmiş, yıkanmamış halıyı silerseniz kirleri dibe doğru hapsetmiş olursunuz. Silmeden önce muhakkak vakum gücü yüksek elektirik süpürgesi ile üzeri süpürülmelidir. Ev ortamınız uygunsa ise halıyı silkelemek de silme bakımından büyük fayda sağlayacaktır.

Evde halı silme nasıl yapılmalıdır?

Evde-halı-nasıl-silinir - Berrak-Halı-Yıkama-AntalyaHalıyı sileceğiniz suyu hazırlarken eskiden de sıkça kullanılan sıvı arap sabunu veya el sabunu ile halı silmek ilk etapta temizlik için yeteli olacaktır. Bazı ev hanımlarının kullandığı bir yöntemde suyla karbonatı karıştırarak silme işlemi yapılmasıdır. Bir kovanın içerisine yaklaşık üç litre ılık su ile bir yemek kaşığı arap sabununu karıştırmalısınız. Bu karışımı sert sünger veya iyi bir lif yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada fazla deterjan koyarak silme yapmak çok daha iyi temizlenir anlamına gelmemektedir.

Son aşama olarak halılarınızın parlamasını istiyorsanız beyaz sirkeli suyla tekrar silme işlemi yapmalıdır. Bunu yapmak hem parlaklık hem de dezenfekte edilmiş halı elde etmenize olanak sağlar. Silinen halı iyi bir ortama da kurutulmaz ise nemli kalırsa kötü kokulara neden olabilir.

Halı silmek kişilerde yeterince temizlenmiş imajı verebilir. Fakat yapılan bu işlem halının sadece yüzeysel kirlerinin alınmasıdır. Gerçekte ne kadar silerseniz silin halının dibindeki kir ve tozları çıkartma imkanı yoktur. Zamanla bu dibe çöken kirler ve tozlar yukarı çıkacaktır.