Yataktan Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Yatak üzerindeki sarı leke nasıl temizlenir?

Uzun zaman kullanılan yataklarda sararmalar meydana gelmektedir. Bunun başlıca sebeblerinden biri terimizin yatak üzerine geçmesi, nemlenmesi, diğeride sıklıkla rasladığımız çocuk idrarıdır.

Yatak neden sararır?

Yatakta oluşan sarı lekeler zamanla oluşur. Bu yüzden kumaştan çıkartılması fazlaca güçtür. Bu yüzden lekeleri çıkartabildiğiniz kadar çıkarın ve ondan sonra yorgan ve yastık nevresimlerini güneşte kurutmayı deneyebilirsiniz. Güneş yataktaki sarı lekelerin solmuş bir durumda görünmesine destek olur.

Uzun vakit kullanılan yataklarda sararma fazlaca yaygın olarak görülen bir problemdir. Bu durumun nedeni ise terleme ve ortamdaki nemdir. Küçük çocukların yataklarına ise idrar kaçırma sebebiyle sararmalar yaşanabilmektedir.

Yatak örtüsüne ve onu korumuş olan çarşaflara karşın yatağınız hızla sararabilir. Bu birkaç faktörden kaynaklanmaktadır. Her şeyden önce, geceleri tertipli olarak terleriz ve bu, yatakta olmasıyla birlikte yastıklarda da sarı lekeler olabilir. Bu nedenle, renk solmalarını önlemek istiyorsanız, yatağınızı bilhassa direkt güneş ışığı altında havalandırmamalısınız.

Yatak çamaşır suyu ile silinir mi?

Bazı ev hanımları ağartıcı özelliğinden dolayı sarı lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu kullanmaktadır. Halbu ki ilk anda yapılan uygulama ile lekenin çıktığını sanmakla hata yapmaktadır. Uygulama yapılan yer kuruduktan sonra sararan yerin tekrar meydana çıkma olasılığı çok yüksektir. Ayrıca çamaşır suyu ile uygulama yapılan yer zamanla çürüme yaparak kumaşın yırtılmasına sebeb olacaktır.

Ytaktan Sarı Lekeler Nasıl Çıkar - Berrak Halı Ya

Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Önlenir?

Yataklarınızı tertipli olarak naturel sabun ve su karışımı ile ovalayarak silmelisiniz. Bu sayede yatağınızda sarı kir oluşmasını önlemiş olursunuz. Bu uygulamayı haftada minimum bir defa yapmalı ve tatbik sonrasında odanızı havalandırmalısınız. Ardından yatağınızın tamamen kuruduğuna güvenli olduktan sonrasında nevresimleri örtmelisiniz.

Yatağınızı ne kadar pak tutarsanız tutun, yatakta lekeler oluşur. Yatak lekeleri hepimizin başına gelir, mühim değil. Çarşaflarınızı değiştirdiğinizde ve yatakta sarı lekeler gördüğünüzde, umutsuzluğa kapılmayın, bu kılavuzda yatağınızı derhal yenilemenize destek olacak ipuçları ve püf noktaları var.

Yatağınızı ne kadar pak tutarsanız tutun, yatakta lekeler oluşur. Yatak lekeleri hepimizin başına gelir, mühim değil. Çarşaflarınızı değiştirdiğinizde ve yatakta sarı lekeler gördüğünüzde, umutsuzluğa kapılmayın, bu kılavuzda yatağınızı derhal yenilemenize destek olacak ipuçları ve püf noktaları var.

Yataklarda Sarı Lekelerin Sebebi Nedir?

Yatakta sarı lekeler birçok nedenden ötürü oluşur:

Ter
İdrar
döşek yaşlanma
Kusmak

Yataklardaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Yatağınızdaki sarı lekeleri organik ve kimyasal bir yöntemle çıkarmak için 2 seçeneğiniz var. Lekeleri Çıkarmanın Doğal Yolu
malzemeleri topla
Kendin yap döşek temizleyici şunları içerir:

Karbonat
Tuz
lavanta esansiyel yağı
Bir kase
Temiz bezler
Vakum

Çözeltiyi Leke Üzerine Püskürtün yada Nemlendirin
Bir fincan kabartma tozu, tuz ve suyu bir kapta karışmasını sağlayarak macun yapın/alternatif olarak kabartma tozunu yatağın üstüne serpin
Macunu lekeye uygulayın
Kurumaya bırakın
30 dakika oturmasına izin verin
Lekeyi nemli bir bezle silin
Tüm yatağı vakumlayın

Yatak Lekelerini Çıkarmak İçin Kimyasallar Kullanmak

Doğal ev yapımı döşek temizleyici, taze bir kir üstünde iyi çalışır sadece eski bir lekeyle çalışıyorsanız, daha kuvvetli bir metot en iyi kararı verebilir.

Kabartma tozu ve bulaşık sabununu karıştırın
Büyük bir kapta yada kovada bir fincan kabartma tozu ve bir miktar bulaşık sabununu karıştırın
Bazı kabarcıklar kurmak için kuvvetlice karıştırın
Kabarcıkları lekeye uygulayın
Eldivenli bir el yada nemli bir bezle lekeyi kabarcıklarla nazikçe ovalayın.
Nemli bir bezle silin
Hidrojen Peroksit ekleyin
Boş bir sprey şişesine birazcık hidrojen peroksit ekleyin
Leke üstüne püskürtün
Dairesel Hareketle Sürtünme Çözümü
Eldivenli bir el yada nemli bir bezle lekeyi nazikçe ovalayın.
Kuru bir bezle silin
Tüm şilteyi ve döşek tabanını vakumlayın

Yataktan İdrar Nasıl Temizlenir?

Yatak lekesi çıkarıcınız olarak hangi yöntemi seçerseniz seçin, yataktaki sarı lekeleri organik yada kimyasal bir solüsyonla temizleyerek başarıyı yakalamalısınız.

Yataktan idrar çıkarmak için gerekenler:

Sirke
Karbonat
Vakum
birkaç havlu
Boş sprey şişesi
Yöntem:

Çarşafları çıkarın ve olası olan en kısa müddette yıkayın
50/50'lik bir karışım kullanarak sirke ve suyu bir sprey şişesine dökün
Fazla sıvıyı alırken sirke/su karışımınızı lekenin üstüne püskürtün
Leke üstüne kabartma tozu serpin ve olası olduğunca uzun vakit bekletin (8 saat önerilir)
Hazır olduğunuzda, şiltedeki kabartma tozu temizlemek için lekeyi vakumlayın, bu fırsatı bütün şilteyi, tabanı ve yatağın altını süpürmek için kullanın.
Derinlemesine yatağınızı temizleme kılavuzumuza buradan göz atın .

Yatağınızın Bakımı Nasıl Yapılır?

Lekeleri yada döküntüleri meydana döner dönmez temizleyin
Çarşaflarınızı değiştirin ve tertipli olarak yıkayın
Yatağınızı yılda minimum bir kere derinlemesine temizleyin
Lekeleri ve tozu yatağınızdan uzak tutmak için bir döşek koruyucu kullanın
Çözüm
Yatağınızı iyi mi dezenfekte edeceğinizi buradan öğrenin .
Yataktaki ter lekelerini temizlemek oldukca mühim bir iş benzer biçimde görünebilir sadece temizleme yöntemlerimizle bu işi derhal halledebilirsiniz. Düzenli döşek temizliği yatağınızın ömrünü uzatabilir, daha azca alerji yaşamanız için yatağınızı taze tutmak ve temizlik, böcekleri uzak tutmaktadır.