Peluş halı nasıl temizlenir?

Peluş Halı Nasıl Temizlenir - Berrak Halı Yıkama AntalyaHalı temizliği sağlık bakımından çok önemlidir. Her halı cinsinin kendisine göre bir temizleme şekli vardır. Peluş bir halı nasıl temizlenir?

İşte peluş halı nasıl yıkanır konusunda önemli bilgiler.
Halı temizliği sıhhat açısından son derece önemlidir. Her halı türünün kendine göre bir temizlenme şekli vardır.

Peluş bir halı nasıl temizlenmelidir? İşte peluş halı temizliğine dair önemli ayrıntılar.

Peluş halı yıkanır mı?

Evde peluş halısının temizlenmesinde kullanabilecek birtakım uygulamalar bulunmaktadır. Kimyasal maddelerin kullanacağınız şeklinde evinizde olan naturel yöntemlerle de kullanmanız olası olmaktadır. Yaz aylarında halı yıkaması yapmanızla beraber daha rahat kuruyacaktır.

Evde halının temizliğini yaparken en önce şu durumlara dikkat etmeniz önemlidir.
Yıkama işlemi gerçekleşmeden öncesinde tozları elektrikli süpürge ile çekilmelidir
Suyun ısı derecesi 40 dereceyi geçmemelidir
Dairesel hareketlerle silmelisiniz
Yıkama işlemi hemen sonra suyun çekmesi için çekçek kullanın.
Fırça veya sünger ile yapacağınız temizlik esnasında birazcık güç kullanmalısınız ve dairesel hareketler ile beraber temizliğini yapabilirsiniz. Renkli halıları yıkarken çamaşır suyu kullanmanız rengin açılmasına sebep olur.

Peluş halıyı çamaşır makinesinde de yıkamanız mümkündür. İnce halılar olması sebebiyle düzgüsel çamaşır yıkar şeklinde yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkanacağı vakit halı için hususi üretilen deterjanlar bulunmaktadır. Ayrıca çamaşır yumuşatıcı kullanmak peluş halının sertleşmesini önleyecek ve yumuşak kalmasını sağlayacaksınız.

Peluş halı silmek için kullanılacak malzemeler

1 fincan toz soda
1 litre ılık su
Sprey şişesi
Eldiven
Sünger
Nemli bez
Nasıl temizlenir?

Toz sodayla düzgüsel halıların veya peluş tarzında olan halıların temizliğinde kullanabilirsiniz. Kahve lekesi, çay lekesi bulaştığı, toz veya leke sebebiyle artık yıkamak veya silmek istiyorsanız o biçimde evvela halının ıslatılması gerekmektedir. Bir sprey şişesi içine toz soda ve ılık su konulmalı ve çalkalanmalıdır. Islatmış olduğunuz halının üstüne püskürtmeli ve minimum 30 dakika süresince bekletmelisiniz.

Bir sünger ile beraber halı silinmeli ve sonrasında durulanmalıdır. Halının içinde asla su kalmaması için bir tahta parçasıyla suyunu çektirmelisiniz. Peluş tarzında olan halılarınızı yıkamanız ile beraber oluşan kirler rahatlıkla çıkacaktır.