Koltuktan Leke Nasıl Çıkar? - Berrak Halı Yıkama Antalya

Koltuklardaki Leke Nasıl Çıkarılır?

Koltuktaki lekeler nasıL çıkar - Berrak Halı Yıkama Antalya

Lekelere göre koltuk temizleme ipuçları

Yaşam alanlarımızın bir parçası olan koltuklar günlük ihtiyacımız olan yorgunluğumuzu atmakta büyük rol almaktadır. Özellikle akşam eve geldiğimizde karşısında koltuğa uzanarak veya oturarak televizyon

seyretmek ayrı bir keyif verir. Zamanla tıpkı halılarda olduğu gibi koltuklarımızda zamanla tozlanıp kirlenmektedir. Evde Kirlenen koltukları temizlemek çok zordur. Nasıl ve ne şekilde temizleneceğini bilmeniz gerekir.

Satın aldığınız koltuk takımları, kanepe ve berjerlerin genelde kullanım talimatı vardır. Bu talimatlara uyarak temizleme işlemini yapabilirsiniz ama talimat dışı uygulamalar sizi üreticiyle karşı karşıya getirir.

Koltuktan Leke Çıkarma İşlemine Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Koltukların kumaş yapısına göre hareket edilmelidir.

Bayanların koltuklarında leke olduğunda yaptıkları ilk iş Google den Koltuktan leke nasıl çıkar diye arama yapmalarıdır. Fakat internet üzerinden anlatılanların çoğu aynıdır. Asıl mesele kumaşın ne tür olduğudur. Çünkü her kumaşa aynı şekilde leke uygulaması yapılmaz. Bu nubuk, deri, süet türü gibi birçok kumaş çeşidi bulunmaktadır.

Genellikle bayanlar leke gördüklerinde evde bulunan hangi deterjan var ise onunla koltuk üzerinde oluşan lekelere müdahale etmektedir. Kullandığı malzemelerin genellikle yapısında ağartıcı barındırmaktadır. Bu tür durumlarda leke çıkartayım derken koltuğun kumaş yapısını bozabilirsiniz. Bu tür sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız konusunda uzman koltuk yıkama firmaları bulunmaktadır. Bu firmalardan yardım alabilirsiniz.

Koltuklarınızda meydana gelen toz temizliğine dikkat etmelisiniz

Koltuklarda meydana gelen toz birikintileri uzun zaman temizlenmez ise kumaş üzerinde kalıcı lekeler meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı kısa aralıklarla koltuklarınızı en azından elektrik süpürgesiyle süpürmelisiniz.

Ağartıcı kimysallar ve çamaşır suyu kesinlikle kullanmayın

Çamaşır suyu genellikle evlerimizde temizlikte kullanılan ilk faktörüdür. Ama iş koltuk veya kanepe temizliğine gelince kesinlikle ağartıcı ve çamaşır suyu kullanmayınız. Çünkü bu ağır kimyasallar kumaşınızda renk bozulmalarına neden olacaktır.

Süet Nubuk Kadife ve Diğer Kumaşlarda Temizleme Nasıl Olmalı

Koltuk üzerine dökülen sıvılar nasıl temizlenir?

Koltuk üzerine dökülen meyve suyu, kahve, çay, kola gibi dökülen sıvı lekeleri vakit kaybetmeden beyaz bir kağıt havlu yardımı ile ovalamadan emdirin. Bu işlem belki birkaç kez tekrarlanabilir.

Derin bir kovanın içerisine sabunlu ılık bir su oluşturun. Temiz bir kumaş bez ile sabunlu suyu önce sıkın fazla suyu alın hatta mümkünse sadece köpük kısmı ile lekeli bölgeyi daireler şeklinde silin. Sulu şekilde silim işlemi yaparsanız su kumaşın içine gidebilir buda vakum yapılmadığı için zamanla kötü kokuya hatta kumaşın küflenmesine yol açabilir.

Kumaş üzerine sürdüğümüz köpüğün kurumasını bekleyin. Kuruyan lekeli bölgeyi fazla bastırmadan temizleyin.

Koltuktan leke çıkarma yöntemleri nelerdir? - Koltuktan hangi leke nasıl çıkar?