Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir? - Berrak Halı Yıkama

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Nubuk Koltuk Nasıl Temizlenir - Berrak Halı Yıkama AntalyaGünümüzde her alanda kolaylıkla kullanılabilen nubuk koltuk takımları kullanıldığı mekana şıklık vermesinin yanı sıra kullanıcılara yüksek konfor sağlamaktadır. Konut ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilen nubuk koltukların temizliği düzgüsel koltuklara oranla fazlaca daha çok itina gerektirir. Günümüzde arabalarda dahi kullanılan bu koltuklar tertipli olarak doğru yöntemler kullanılarak yıkanmalıdır.

Nubuk koltuk temizliği esnasında fazlaca azca su kullanılmalıdır. Nubuk derinin basitçe çatlamasına sebep olan suyun koltuk üstüne dökülmesi yada bolca kullanılması halinde acilen kurutulması gerekir. Nubuk koltuklar, akışkan olan yüzeyi yardımıyla sıvıyı tutmamasına karşın zaman içinde yüzeyinde su kaynaklı lekeler oluşabilir.
Düzenli olarak yapılması ihtiyaç duyulan nubuk koltuk temizliği sırasında benzin, ağartıcı, çamaşır suyu, tiner, aseton yada sıvı sabun şeklinde koltukların renginin yıpranmasına, açılmasına, üstünde kalıcı izin kalmasına yahut yıpranmasına niçin olabilecek kimyasal maddeler mutlaka kullanılmamalıdır.

Nubuk Koltuk Yüzeyinden Leke Temizleme Yöntemleri

Nubuk koltukları temizlemeye çalışırken hatalı meydana getirilen yöntemler nedeniyle koltuğun ömrünün azalmasına sebep olunabilinir. Doğru yöntemler kullanılarak ve doğru temizlik ürünleri seçerek koltuğunuzun ilk günkü benzer biçimde uzun seneler kalmasını sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta temizlik yaparken kullanacak olduğunuz suyun miktarıdır.

Koltukları silerken veya yıkarken çok fazla su kullanmak koltuğun nemli kalmasına ve nubuğun çatlamasına neden olur. Koltuk silerken kullandığınız bezin suyunu sıkabildiğiniz kadar oldukca sıkmalısınız.

Koltuk yıkarken ise kullandığınız suyu koltuğun üstünde tutmadan süratle makine aracılığı ile çekmeniz gereklidir. Uzun zaman kullanılmayan koltuklar fazla oranda toz tutar. Bu koltukları silmeden ilkin elektrikli süpürge aracılığı ile vakumlama yaparak tozunu almanız nubuk kumaşın yüzeyine tozun daha çok yapışmasını engeller.

Nubuk koltuklar temizlenirken ağartıcı yahut ateşli hiç bir kimyasal temizlik ürünü kullanılmamalıdır. Aksi biçimde nubuk kumaşın aşınmasına, renginin değişmesine yahut yırtılmasına sebep olabilirsiniz. Şık tasarımları ile mekanlarınıza ferahlık elde eden, çoğu zaman ofislerde yada evlerin salonlarında kullanılan nubuk koltuklar öteki kumaşlar benzer biçimde rahat rahat kir tutmaz.

Mürekkep, kahve yahut çay benzer biçimde lekelerin koltuk yüzeyine yapışması halinde kalınca ve sert bir bezle sildiğiniz takdirde koltuğunuzun yıpranmasına neden olacaksınızdır. Böyle durumlarda temiz bir mikrofiber bir bez kullanmalıdır. Temizlik aşamasında kalıp sabun yerine sıvı sabun kullanmanız nubuk yüzeyde sabun lekesi kalmasını önler.

Suyla ıslatıp sabunla köpürttüğünüz bir mikrofiber bez yardımıyla silerek koltuğunuzda oluşan lekenin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sildiğiniz koltuğunuzun kaygan kalmaması için kuru bir bezle nemini almayı unutmayın. Ayrıca koltuğu temizledikten sonrasında havalandırılarak kurutun. Koltuğunuzu kuruturken yüzeyinin sararmaması için koltuğunuzu güneş bulan yerlerden uzak tutmaya çalışın.

Nubuk Koltuk Temizleme Aşamaları

Nubuk koltuklarınızın yüzeylerini yıpratmadan en iyi hijyeni sağlamak için gliserin, sıvı sabun, yahut koltuk yıkama şampuanı kullanmak seçeceğiniz en iyi yoldur. Toz, kir ve leke temizlemede en müessir kararı sizlere elde eden bu ürünlerden su doldurduğunuz bir kova içersine azca oranda koyup suyun köpürmesini sağlayın.

Mikrofiber bir bezi bu suda ıslatıp suyunu iyice sıktıktan sonrasında yüzeyi dairesel hareketlerle silerek nubuk koltuğunuzun üstünde oluşan kirleri temizleyebilirsiniz.
Piyasada bulunan nubuk temizleme fırçaları koltukta meydana gelen ağır lekelerin çıkmasında yardımcı olabilir. Fakat nubuğun aşınmaması için fırçanın yumuşak uçlu bulunmasına dikkat etmelisiniz. Ağır lekeler için bir başka metot ise lekeli olan bölgeye bir miktar gliserin damlatmaktır. Üzerine sıvı bir maddenin dökülmesi ve nubuğun emmesi halinde yapılması ihtiyaç duyulan ilk şey kuru bir bezle yüzeyi nemli kalmayacak kadar iyice silmektir.

Ayrıca fön makinesi kullanarak kaygan olan nubuk yüzeyi kısa müddette kurutabilirsiniz. Aynı şekilleri şahsi eşyalarınız olan nubuk bot ve mont benzer biçimde kıyafetlerin üstünde de uygulayabilirsiniz.