Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır? - Berrak Halı Yıkama

Halıda Kan Lekesi Nasıl Çıkar - Berrak Halı Yıkama Antalya Fabrikası Antalya

Yaşadığımız evdeki en güzel aksesuarlardan biri de halılarımızdır. Bazen farkında olmadan yanlışlıkla halımıza bir şey dökeriz. Bu kazalar halılarımızda can sıkıcı lekelere neden olabiliyor. Leke çeşitleri hakkında daha fazla bilgi için halıdan leke çıkarma linkinden her türlü leke hakkında pratik bilgi alabilirsiniz.

Bugünkü konumuz halıdan kan lekesi nasıl çıkar?, halıdan kan lekesini nasıl çıkartabilirim?, kurumuş kan lekesi nasıl çıkar?

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır - Antalya Berrak Halı Yıkama Antalya

Beş başlıkta Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Kan Lekesi Nasıl Temizlenir? Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Temizlenir?

1- Soğuk su ile kan nasıl temizlenir?

Kan rengi yeniyse fazla kan önce kuru bir kağıt havlu ile tamponlanır ve emilir. Bu işlem duruma göre birkaç kez tekrarlanabilir. Fazlasını çıkardıktan sonra suyumuzu bir sprey şişesine koyup püskürtüyoruz. Temiz bir bezle, etkilenen bölgeyi kan lekeleri çıkana kadar ovun. Bu işlemlerde kesinlikle sıcak su kullanmayınız. Çünkü sıcak su kanı daha çok yayar ve lekenin çıkarılmasını zorlaştırır.

2– Deterjanlı su ile Kan Temizleme

Kurumuş bir kan lekesi için evde kullandığımız çamaşır deterjanını soğuk suyla karıştırıp lekeli bölgeye bir sprey şişesiyle püskürtün. Kuruyan bölgenin yumuşaması için bir süre bekleyin. Evimizde kullanmadığımız bir diş fırçası varsa lekeli bölgeyi fırçalamak için kullanın. Yumuşayan kan lekelerini üzerine hazırladığımız karışımı döküp temiz bir bezle hafif hareketlerle ovarak temizleyin. Son yıkamadan sonra kurumuş kan lekesinin artık sorun olmadığını fark edeceksiniz.

3– Amonyaklı su ile Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Kan lekelerini halıdan çıkarmanın bir başka etkili yolu da amonyak ve suyu karıştırmaktır. Bir bardak suya iki yemek kaşığı amonyağı karıştırın. Hazırladığınız karışımı lekeli bölgeye püskürtün ve beş altı dakika bekletin. Temiz bir bezle ovalayarak alanı temizleyin. Ardından temiz su ile yıkayınız. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bu işlemi yün halılarınızda asla uygulamamanızdır.

4– Tuz ile Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Halıdaki kan lekesi nasıl çıkar sorusuna bir diğer yöntem de tuz yardımı ile olmaktadır. Evde leke yoksa bir kaseye çok az su ve tuz koyun. Macun kıvamına gelene kadar elde edilen karışıma tuz ekleyin. Macun kıvamındaki karışımı halıdaki kan lekesine sürün. Tuz kanı emip vücudunuzda hapsedene kadar yaklaşık beş dakika bekleyin. Daha sonra temiz bir bezle ovalayarak alanı tekrar temizleyin. Son adım olarak, tekrar temiz su ile silin.

5- Hidrojen Peroksit ( oksijenli su ) ile Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki kan lekeleri, hidrojen peroksit ile kolayca çıkarılır, yani. oksijenli zengin su. Kan lekeli alana hidrojen peroksit dökün ve biraz bekleyin. Islanan alanı temiz bir bezle silin. Bu işlem lekenin boyutuna göre birkaç kez tekrarlanabilir. Hidrojen peroksit eczaneden kolayca temin edilebilir.

Halıdan kola lekesi nasıl çıkar?