Bambu Halı Lekesi Nasıl Çıkar? - Berrak Halı Yıkama

Bambu halılar iplik yapısı ve boya bakımından çok hassas bir halı türüdür. Evlerimizi süsleyen bambu halı türleri görünüm bakımından çok güzeldirler. Fakat diğer bir yandan da kullanımı özenle yapılması gerekmektedir. Halının üzerine her zaman çay, kahve, meyvesuyu gibi bir takım şeyler dökülebilmektedir. Böyle bir olay gerçekleştiğinde ilk olarak hemen evimizde bulunun bazı kimyasallarla müdehale ederiz. Burdaki amaç halının üzerine dökülen malzemenin halının üzerinde iz bırakmamasıdır. Fakat bu işlemi bambu halılarda bilmediğimiz kimyasalları kullanırsak çok daha kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Bambu halılara çay, kahve gibi dökülen sıvılarda öncelikle yapılması gerek ilk olarak kağıt havluyla müdahale etmek olmalıdır. Dökülen sıvıyı halının içerisine işlemeden ne kadar çok tamponlarsak o kadar iyi olur. Tamponlama işlemini bir kaç kez tekrarlayabiliriz. Bu işlemden sonra tabiki lekenin tamamen çıkması söz konusu olmaz. Yapılan en büyük yanlışların başında evlerimizde kullanılan bulaşık deterjanı, ağartıcı içeren kimyasallarla bambu halıyı silmek olur. Bu uygulama tamamen yanlıştır. Çünki yapılan bu yanlış uygulama yüzünden halıya daha çok zarar verebilirsiniz. Çok hassas olan bambu halı silme esnasında renk kayıpları ve solmalar olması kaçınılmazdır. Bu tür halıları yıkatmaya verdiğinizde verdiğiniz yeri çok iyi araştırmalısınız. Çünki birçok firma bu tür halıların ne şekilde yıkama yapılacağını bilmemektedir. Kaş yapayım derken göz çıkartmayın.

Bambu halıdan leke nasıl çıkar?Bambu halı' da leke çıkartma işlemi tahmininden zor ve meşakkatlidir. Gerek dokuma gerek ise bambu iplik içine işlemiş olan lekenin çıkartılması adına üreticilerinin ön görmüş olduğu leke çıkartıcı ilaçlar sayesinde az bir miktarda leke çıkartma garantisi verilmektedir.

Ancak halınızın üzerinde meydana gelen leke dokularını çıkartayım yada içerisinde ağartıcı ilaçların kullanılması halınızda geri dönüşü olmayan hasarlara sebep veya lekenin çıkarılması konusunda güçlükler yaşanabilmektedir.

Antalya'da bu tür özel halıları bozmadan yıkayabilen nadir halı yıkama firmaları bulunmaktadır. Bu konuda uzman olan yıkama yerlerinin başında Antalya Berrak halı yıkama fabrikası gelmektedir.

Bu sebepten dolayı Bambu halılarınız da oluşabilecek lekeler doğrultusunda muamele yapmadan firmamız ile irtibata geçiniz.

Halıdan kola lekesi nasıl çıkar?